Menu Zamknij

Polerowanie chromu – czym to robić, jak naprawić, praktyczne porady

Niewątpliwie jedną z największych zalet wynikających z chromowania metodą natryskową GoChrome jest efekt idealnego lustra. Zaniedbanie chromowanych elementów może skutkować delikatnym matowieniem, zaś w przypadku głębszych uszkodzeń mechanicznych pojawić się mogą nawet drobne ogniska korozji. W przypadku regularnej pielęgnacji nie trzeba się oczywiście martwić o ich wystąpienie, ale z reguły nie powinno się zwlekać z prawidłowym usunięciem najdrobniejszych oznak korozji np. w przypadku chromowanych felg czy części motocyklowych. Zmatowiały lub delikatnie porysowany chrom można często samodzielnie przywrócić do pięknego pierwotnego wyglądu. Poniżej podpowiadamy jak naprawić porysowany chrom i uniknąć wielu często popełnianych błędów.

Czym polerować chrom?


Regularne polerowanie chromu to świetny sposób na pielęgnację, który pozwala na utrzymanie pięknego efektu idealnego lustra przez długie lata. Wymaga to jednak pewnej wprawy oraz wykorzystania odpowiednich materiałów, które nie uszkodzą zbytnio nałożonych powłok. Jest wiele rozwiązań w kwestii tego czym polerować chrom, jednak najprostszym i najtańszym są zwykłe ściereczki z mikrofibry. Można wspomagać się oczywiście preparatami chemicznymi lub pastami polerskimi, ale trzeba zachować tu rozsądek i nie przesadzać z ich liczbą.

Jak i kiedy NIE polerować chromu?


Jednym z najczęściej popełnianych błędów, które mogą na tym etapie trwale uszkodzić chromowany element, jest niedokładne oczyszczenie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac polerskich trzeba usunąć wszelkiego rodzaju brud, piasek i kurz, ponieważ większe i twardsze cząsteczki mogą przyczynić się do powstania nowych bruzd i zarysowań. Nie powinno się także polerować elementów, na których widoczne są ogniska korozji, bowiem może to przyśpieszyć rozwój rdzy.

Jakie środki chemiczne i preparaty mogą się przydać?


Wiele osób z pewnością od razu pomyśli o pastach polerskich, ale trzeba tu uważać z gradacją, ponieważ w trakcie polerowania chromu takimi środkami można sobie łatwo narobić dużo niepotrzebnej pracy. Zastosowanie grubo lub średnioziarnistej pasty, która pozostawi nawet drobne zarysowania, wymagać będzie wielokrotnego polerowania środkami o coraz niższej gradacji. Ekonomiczną alternatywą dla często drogich i przereklamowanych preparatów polerskich jest najzwyklejsza pasta do zębów.


Do znacznie bardziej przydatnych preparatów zaliczyć można różne rodzaje wosków lub w ostateczności bezbarwnych lakierów. Są to jednak środki, które stosuje się na koniec procesu polerowania chromu, ponieważ mogą one wydłużyć lub zabezpieczyć jego skuteczność.

Jak naprawić porysowany chrom?


Płytkie bruzdy oraz niewielkie ogniska korozji można usunąć samodzielnie przy pomocy drobnoziarnistych past polerskich lub wodnych papierów ściernych o bardzo wysokiej gradacji. Oczywiście trzeba najpierw umyć oraz dokładnie oczyścić element z kurzu i brudu oraz ograniczyć obszar działań jedynie do ognisk korozji lub okolic powstałych zarysowań. Dopiero po usunięciu śladów korozji lub wyrównaniu zarysowań można przystąpić do dalszego polerowania. W przypadku części lub elementów, na których usunięte zostały ślady rdzy lub korozji warto zabezpieczyć je przy pomocy odpowiednich środków (np. lakier, wosk itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *