Menu Zamknij

Jak wyczyścić chrom? Praktyczne porady

Elementy ozdobne, armatura lub wykończenia pokryte chromem prezentują się efektownie, stylowo oraz elegancko. Mają jednak jedną istotną wadę – łatwo się brudzą, przez co mogą szybko stracić swój blask i urok. Nieostrożna pielęgnacja może z kolei doprowadzić do zniszczenia metalicznej powłoki. Jeśli zastanawiasz się, jakie są sprawdzone patenty na skuteczne i bezpieczne czyszczenie chromu i jak wyczyścić chrom domowym sposobem, ten tekst jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź porady naszych ekspertów!

Domowe sposoby na czyszczenie chromu

Jeśli w swoim samochodzie, motocyklu lub mieszkaniu posiadasz chromowane elementy, z pewnością chcesz, by lśniły i nadawały maszynie bądź wnętrzom dodatkowego blasku. Efekt ten możesz osiągnąć domowymi metodami, bez konieczności inwestowania w specjalistyczną i często niebezpieczną dla delikatnych powłok chemię. Czym czyścić chrom w domu? Skuteczność niektórych popularnych produktów może naprawdę Cię zadziwić!

Folia aluminiowa

Pierwszą z naszych propozycji jest użycie folii aluminiowej używanej m.in. do pieczenia czy pakowania żywności. Wystarczy, że przytniesz ją do odpowiedniego rozmiaru, a następnie uformujesz kulkę. Mocząc ją w wodzie i pocierając nią o chromowane powierzchnie, usuniesz zabrudzenia i przywrócisz dawny blask.

Coca-cola

Ulubiony napój wielu osób, a zarazem kultowy odrdzewiacz wraca w nowej roli. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić chrom domowymi metodami, koniecznie sięgnij po colę. Dzięki zawartości kwasu fosforowego nie tylko pomoże ona usunąć zanieczyszczenia z chromowanych powierzchni, ale także dodatkowo je zabezpieczy, tworząc na nich ochronną powłokę z fosforanu żelazowego.

Sól + sok z cytrusów

Kolejnym sposobem na skuteczne czyszczenie chromu bez detergentów jest posypanie armatury lub innej powierzchni solą, a następnie wyciśnięcie na nią soku z cytryny lub limonki. Taką mieszaninę trzeba pozostawić na ok. 3 godziny, a następnie wyszorować. Zawarte w soku owocowym związki kwasowe reagują z żelazem, wchodzącym w skład pokrywającej chrom rdzy.

Kiedy należy sięgnąć po specjalistyczną chemię?

W przypadku szczególnie uciążliwych, długotrwałych zanieczyszczeń, tradycyjne porady dotyczące tego, jak wyczyścić chrom domowym sposobem mogą okazać się nieskuteczne. W takim przypadku warto w pierwszej kolejności sięgnąć po płyn do mycia naczyń, który powinien poradzić sobie z większością zabrudzeń. Pamiętaj, że silne środki chemiczne mogą uszkodzić delikatną, chromowaną powłokę, tworząc na niej np. trudne do usunięcia przebarwienia.

Jeśli na baterii umywalkowej lub innych elementach ozdobnych pojawiły się osady z kamienia, zaschniętego mydła, tłuszczu lub starego brudu, sięgnij po specjalistyczny preparat do mycia armatury łazienkowej. Pamiętaj, aby nigdy nie czyścić chromu tą samą gąbką lub ścierką, która wcześniej użyta została do mycia płytek, wanny czy sedesu.

Jak wyczyścić chromowany plastik?

Wiele dekoracyjnych detali, np.:

  • grille i ozdobne listwy w samochodach,
  • okucia meblowe,
  • lampy,
  • armaturę wodną,
  • elementy urządzeń AGD/RTV,

produkuje się z tworzyw sztucznych typu ABS lub ABS/PC, a następnie pokrywa warstwą chromu. Proces ten nazywany jest metalizacją. Należy pamiętać, że plastik zabezpieczany jest najpierw cienką powłoką z miedzi oraz niklu, a dopiero następnie chromowany.

Zatem jak wyczyścić chromowany plastik? Najlepiej używać do tego preparatów przeznaczonych do tworzyw sztucznych. Na rynku znajdziesz bogaty wybór past oraz środków przeznaczonych specjalnie do „plastikowych chromów”. Warto z nich korzystać, ponieważ wiele plastików nie jest odpornych na działanie detergentów do metalu.

Czyszczenie chromu – jakich akcesoriów używać?

Warto poznać odpowiedź na pytanie nie tylko o bezpieczny środek do czyszczenia chromu, ale również o odpowiednie przybory do wykonania takiej czynności. Aby nie zniszczyć delikatnej zewnętrznej warstwy, używaj miękkich ściereczek. Unikaj natomiast szczotek, szorstkich gąbek oraz czyścików drucianych – ich stosowanie może powodować rysy lub inne ślady na czyszczonych powierzchniach.

Czyść chrom regularnie!

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytania o to, czym wyczyścić chrom, dopiero w momencie, gdy zabrudzenia mają charakter długotrwały i są już trudne do usunięcia. Tymczasem, systematyczna pielęgnacja oraz czyszczenie chromu co kilka dni, to najlepszy sposób na to, by zadbać o efektowny wygląd i przedłużyć żywotność armatury, ozdobnych listew oraz okuć. Czyszczenie chromu z całą pewnością warto wykonywać częściej niż generalne sprzątanie łazienki lub samochodu – dzięki temu powierzchowne i łatwe do usunięcia zabrudzenia nie zdążą przerodzić się w znacznie bardziej uciążliwe zanieczyszczenia.

Przywróć blask chromowanym powierzchniom – oszczędnie i ekologicznie

Jak widzisz, zarówno chromowane metale, jak i plastiki można łatwo wyczyścić domowymi sposobami lub za pomocą profesjonalnych środków. W tym drugim przypadku warto jednak wybierać detergenty z rozwagą, pamiętając nie tylko o tym, że źle dobrany płyn, proszek lub pasta mogą zniszczyć powierzchnię. Żaden środek chemiczny nie jest przecież obojętny dla środowiska, dlatego, zamiast od razu sięgać po detergenty, warto najpierw skorzystać z bezpiecznych i ekologicznych, domowych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *