Menu Zamknij

Chromowanie a niklowanie – na czym polega różnica?

Niklowanie podobnie jak chromowanie to proces nakładania cienkiej warstwy ochronnej na metalowe elementy. Poniklowana powłoka zapewnia ochronę przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi, zaś jej wygląd na pierwszy rzut oka może przypominać efekt lustra uzyskiwany poprzez chromowanie.

Niklowane elementy mogą mieć jednak naturalnie żółtawe zabarwienie, które pogarsza walory estetyczne. Z tego właśnie powodu zarówno niklowanie elektrolityczne, jak i niklowanie chemiczne o wiele lepiej sprawdzają się w charakterze podkładu pod kolejne powłoki galwaniczne. Wspomniana wyżej metoda elektrolityczna polega na kwaśnej kąpieli pod wysokim napięciem i jest najczęściej spotykana. Niklowanie chemiczne, zwane również bezprądowym, stosowane jest jedynie w przypadku elementów, których nie można poddać metodzie elektrolitycznej.

Zasadnicza różnica w kwestii takiej jak niklowanie a chromowanie dotyczy finalnego wyglądu elementów. Decydując się na nałożenie chromu techniką natryskową, efekt perfekcyjnego lustra w dowolnym kolorze lub odcieniu jest zagwarantowany. Niklowane elementy wymagają dodatkowego polerowania oraz regularnej konserwacji, aby uzyskać zbliżony wygląd. Ponadto wiele osób narzeka na chropowatość niklowanych części, która w przypadku chromu oczywiście nie występuje.

 

Niklowanie a chromowanie – co lepiej wygląda?

W kwestii takiej jak chromowanie a niklowanie, pod kątem estetyki o wiele lepiej wypada oczywiście chrom. Innowacyjna technologia GoChrome pozwala na uzyskanie efektu idealnego lustra w dowolnym kolorze, co możliwe jest dzięki specjalistycznym narzędziom i wiedzy fachowców. Technika natryskowa polega na nakładaniu oraz wypiekaniu aż 8 warstw, co wymaga oczywiście czasu, cierpliwości oraz wysokiej jakości środków i preparatów chemicznych.

Jedną z największych zalet techniki natryskowej jest możliwość zastosowania jej na elementach ceramicznych, plastikowych, nylonowych, piankowych, drewnianych, a nawet gumowych. W przypadku wszystkich tych materiałów niklowanie elektrolityczne nie jest nawet możliwe, ponieważ technika ta działa jedynie w przypadku metali (np. stali). Technologia GoChrome pozwala nawet na chromowanie elementów wykonanych ze stopów aluminium i cynku lub miedzi (tzw. ZNAL). Osoby zainteresowane tym jak mogą wyglądać codzienne przedmioty po chromowaniu natryskowym, zachęcamy do odwiedzenia naszej wirtualnej galerii, gdzie dostępne są wysokiej jakości zdjęcia dokumentujące niektóre z realizowanych przez nas do tej pory zleceń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *